Oślepianie światłami nie jest przyjemne

nocna jazda

Oświetlenie samochodu jest podstawą do zaznaczenia swojej obecności na drodze oraz doświetlenia obszaru drogi przed maską.

Prawidłowe działanie wszystkich świateł w pojeździe jest podstawą bezpieczeństwa. W Polsce mamy obowiązek jazdy na światłach mijania przez 365 dni w roku. Czy kiedykolwiek z własnej inicjatywy sprawdziłeś poprawność ich działania? Podróżując po zmierzchu niejednokrotnie pieklimy się na kierowcę jadącego z naprzeciwka który oślepia nas swoimi reflektorami. Czy jesteś pewny że nie utrudniasz innym widoczności? Oślepianie nie jest dla nikogo przyjemne. Zwykło się mówić „nie czyń drugiemu co tobie nie miłe”, dlatego poświęć kilka minut na wizytę kontrolą w stacji kontroli pojazdów. Test poprawności oświetlenia najczęściej jest darmowy, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Nieprzyjemne oślepianie – nie świeć w oczy.

Podobnie sytuacja wygląda podczas jazdy na światłach długich w nocy. Uruchamiamy je w celu doświetlenia drogi poza terenem zabudowanym. Pewnie niewielu jest kierowców którzy nigdy nie oślepili tymi światłami jadącego z naprzeciwka poprzez zapomnienie o wyłączeniu. Kiedy dojeżdżamy do pojazdu przed nami albo widzimy pojazd jadący z naprzeciwka mamy obowiązek wyłączenia światła drogowego. Zapominanie o przełączeniu na światła mijania lub zbyt późne przełączenie utrudnia jazdę innym użytkownikom drogi. Zapominalstwo obniża nie tylko twoje bezpieczeństwo ale i innych niewinnych kierowców. Nie ma obowiązku wyłączenia świateł drogowych mijając pieszego w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z zasadą dobrego wychowania i troski o bezpieczeństwo warto jednak wyłączyć na moment długie światła przed pieszym. Istnieje bowiem ryzyko oślepienia i zatoczenia się człowieka idącego poboczem co może skutkować wypadkiem.

W czasie jazdy po zachodzie słońca na zatłoczonych ulicach miast nie nadużywaj świateł hamowania STOP. Zatrzymując się w korku czy na skrzyżowaniu nie trzymaj wciśniętego hamulca nożnego przez cały czas oczekiwania na ruch. Jeśli zatrzymasz się na nierównym terenie możesz użyć hamulca ręcznego. Oślepianie występuje nocą przez światła stop denerwując kierowców z tyłu. W wielu sytuacjach drogowych wystarczy nieco pomyśleć i wykazać się inicjatywą, a wielu użytkownikom drogi będzie się przyjemniej i bezpieczniej z niej korzystało.

W nocy czujność kierowców spada a czas reakcji wydłuża się. Refleksomierz służy badaniu i ćwiczeniu czasu reakcji. Bezpieczny wypadek można sprawdzić siadając na symulator zderzeń który zderzy platformę z fotelem z prędkością 10 km/h. Symulator wyścigowy ułatwi sprawdzenie refleksu i umiejętności w ekstremalnych sytuacjach drogowych.