Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przedmedyczna RKO

Pierwsza pomoc podczas wypadku drogowego.

Prawdą jest że człowiek umiera szybko. Już cztery minuty po wypadku niedotleniony mózg traci swoje funkcje i szanse na przeżycie znacznie maleją. Działania na miejscu wypadku do przyjazdu służb ratunkowych wcale nie są skomplikowane. Pierwsza pomoc decyduje często o przeżyciu poszkodowanego.

Główny cel to zabezpieczenie poszkodowanego do przyjazdu pogotowia, tak by jego stan nie uległ pogorszeniu.
Kluczowe jest jak najszybsze wezwanie pogotowia, zabezpieczenie miejsca, ocena funkcji życiowych oraz zatamowanie masywnych krwotoków. Lekarze i ratownicy wchodzący w skład komitetu ILCOR (organizacja, która wydaje wytyczne dotyczące sposobu udzielania pierwszej pomocy) nie zalecają już sprawdzania tętna u poszkodowanych ani wykonywania innych skomplikowanych czynności. Podjęcie najprostszych kilku czynności wystarczy, by zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie. Pamiętaj, że bierna pozycja i zaniechanie udzielania pomocy może rzeczywiście wyrządzić człowiekowi krzywdę.

Cztery złote minuty decydują o przeżyciu.

Kiedy jadąc samochodem widzisz wypadek:

  • zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu
  • włącz światła awaryjne (załóż kamizelkę odblaskową)
  • oznakuj odpowiednio miejsce wypadku – ustaw trójkąt ostrzegawczy
  • oceń sytuację na miejscu wypadku – co się wydarzyło, liczbę poszkodowanych oraz ich stan
  • zadzwoń pod nr 112 – rozmawiając z operatorem zacznij od precyzyjnego podania miejsca zdarzenia

Postępowanie z poszkodowanym na miejscu wypadku.

  1. Bezpieczeństwo. Podchodząc do poszkodowanego, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
    Bezpośredni kontakt np. z krwią może być niebezpieczny, dlatego przed udzieleniem pierwszej pomocy, pamiętaj aby założyć jednorazowe rękawiczki, które są wyposażeniem każdej apteczki samochodowej. Warto także uzupełnić apteczkę o tzw. „barierę” – foliowa maseczka (prostokątna lub owalna) z umieszczonym pośrodku ustnikiem lub tkaniną przepuszczalną dla powietrza. Użycie jej do wentylacji „usta-usta” zmniejsza ryzyko infekcji u osoby udzielającej pomocy.
    2. Przytomność. Oceń przytomność poszkodowanego. W tym celu zapytaj go głośno czy cię słyszy i ściśnij go za ramię. Jeżeli nie zaobserwujesz żadnej reakcji, oznacza to, że osoba jest nieprzytomna. Podejmij działania, które umożliwią ci sprawdzenie oddechu.
    3. Oddychanie. Oddech najskuteczniej sprawdzić przy pomocy naszych zmysłów. Aby nie zmieniać niepotrzebnie pozycji poszkodowanego, możesz zbliżyć swoją dłoń lub ucho do ust i nosa nieprzytomnej osoby. Jeżeli wyczujesz ciepło i ruch powietrza na swojej skórze, zauważysz unoszącą się klatkę piersiową, będzie to oznaczać że poszkodowany oddycha. Może się jednak okazać, że nie masz pewności lub ułożenie ciała uniemożliwia sprawdzenie oddechu. Nie bój się ruszać poszkodowanego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddycha. Oddech jest najważniejszy, bez niego poszkodowany na pewno umrze. Oceniaj oddech przez 10 sekund.
    4. Reanimacja. Brak oddechu jest bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia reanimacji!
    Zawsze zanim przystąpisz do czynności reanimacyjnych upewnij się, że pogotowie zostało już wezwane lub poleć komuś, by zadzwonił na numer 112.  Do czasu przyjazdu zespołu Pogotowia wykonuj naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy metodą „usta-usta”. Jeśli nie jesteś przeszkolony bądź nie czujesz się na siłach, po prostu nieprzerwanie uciskaj klatkę piersiową w tempie powyżej 100 uciśnięć na minutę. Wykonywanie oddechów ratowniczych metodą „usta-usta” według najnowszych zaleceń nie jest niezbędne do ratowania życia.

PAMIĘTAJ! Z każdą minutą bezczynności spadają szanse na dalsze życie i odratowanie poszkodowanego. Nie wahaj się pomóc! Pierwsza pomoc ratuje życie!

Pierwsza pomoc i edukacja.

Polski Event zaprasza na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób indywidualnych oraz firm. Prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy w każdym miejscu w Polsce podczas dni bezpieczeństwa, imprez integracyjnych i eventów firmowych. Polski Event organizuje pokazy ratownictwa drogowego wraz z treningiem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz ratownictwa drogowego jest bardzo widowiskową częścią imprezy masowej, polega na uwolnieniu z samochodu który uczestniczył w wypadku wszystkich osób poszkodowanych. Kolejnym etapem akcji ratunkowej jest udzielanie pierwszej pomocy wszystkim osobom poszkodowanym w wypadku. Do pokazów i ćwiczeń można wykorzystać symulator dachowania lub symulator zderzeń. Świetnie sprawdza się także mobilna komora dymowa z której należy wyciągnąć poszkodowanego i natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową.