Przygotowanie do zimy

przygotowanie do zimy samochodu

Przygotowanie samochodu do zimy.

Niekorzystne warunki atmosferyczne a szczególnie obniżona temperatura otoczenia może mieć niekorzystny wpływ na kondycję pojazdu. Konsekwencją zaniechań kierowcy przez brak odpowiedniego przygotowania może mieć konsekwencje występowania usterek, zwiększenie ryzyka wypadku, unieruchomienia pojazdu oraz kosztowej naprawy. Umiarkowany klimat powoduje że chcąc nie chcąc zima nas nie ominie dlatego warto odpowiednio przeciwdziałać niż naprawiać po fakcie. Przygotowanie do zimy jest bardzo ważnym aspektem który pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Polski Event przedstawia kilka porad jak przygotować pojazd przed pierwszym opadem śniegu:

  1. Wymiana opon na zimowe – opona letnia od zimowej różni się przede wszystkim głębokością bieżnika i rodzajem mieszanki z jakiej jest wykonana. Popularna „zimówka” będzie znacznie lepiej zachowywać się na śliskiej nawierzchni i w niskich temperaturach. Kierowcy często zakładają tylko dwie opony zimowe na przednią oś (najczęściej napędową) co jest sporym błędem w sztuce. W samochodach przednionapędowych nie powinno się używać dwóch opon zimowych i dwóch opon letnich. Największy współczynnik przyczepności uzyskamy używając opon zimowych na wszystkich osiach pojazdu. Jeśli natomiast sytuacja jest wyjątkowa to większą sterownością wykaże się samochód który koła zimowe ma założone na tylnej osi. Przygotowanie do zimy poprzez wymianę ogumienia jest elementarną zasadą techniki jazdy.
  2. Sprawdzenie stanu akumulatora – jeśli od kilku długich lat użytkujemy pojazd i nie wymienialiśmy dotąd akumulatora, należy sprawdzić jego stan. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić alternator, który jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora.
  3. Kontrola płynu chłodniczego – niskie temperatury znacznie obciążają pracę silnika, dlatego ważne jest sprawdzenie ilości płynu w chłodnicy a także szczelności układu. Ubytek płynu należy uzupełnić do poprawnej wartości, jednak zbyt częste uzupełnianie może świadczyć o nieszczelności układu.
  4. Kontrola płynu hamulcowego – producenci podają aby wymieniać płyn hamulcowy co 2 lata, ponieważ nawet minimalna ilość zamarzniętej wody w układzie, może znacząco wydłużyć drogę hamowania.
  5. Umyj szyby od wewnątrz i załóż nowy filtr kabinowy – czystość szyb znacznie poprawi widoczność szczególnie podczas jazdy nocnej, a nowy filtr kabinowy będzie zapobiegał przed nadmiernym parowaniem szyb.
  6. Używaj zimowego płynu do spryskiwaczy – uzupełnij zbiornik wyrównawczy w zimowy płyn, pozwoli to na użycie spryskiwaczy nawet w ujemnych temperaturach.
  7. Sprawdź stan wycieraczek – w okresie zimowym jesteśmy stosunkowo często zmuszeni do przecierania szyby wycieraczkami. Jeśli pióra wycieraczek podczas swojej pracy pozostawiają smugi wody na szybie, jest to najwyższy czas aby wymienić je na nowe.
  8. Dodatkowo – wyjeżdżając w góry warto zaopatrzyć się w zimowe łańcuchy, które pozwolą pewniej pokonać nam strome zjazdy i podjazdy. W razie ugrzęźnięcia pojazdu w śniegu niezbędna może okazać się saperka. Warto także podczas jazdy zimowej mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne, które pomimo ostrych promieni słonecznych odbijających się od śniegu poprawią naszą widoczność.

Przygotowanie do zimy poprzez szkolenia z bezpiecznej jazdy.

Polski Event zaprasza na szkolenie z bezpiecznej jazdy, na którym w kontrolowanych warunkach i pod okiem instruktora przygotujesz się do trudnych warunków zimowych. Firma realizuje szkolenia wykorzystując nowoczesną infrastrukturę treningową. Do najważniejszych należą mobilna płyta poślizgowa, symulator dachowania, refleksomierz, symulator zderzeń, opony poślizgowe, troleje, symulator wymiany koła, alkogogle. Bądź lepszym kierowcą i weź udział w szkoleniu. Nie daj się zaskoczyć zimie!