Usuwanie pojazdów po kolizji

usuwanie samochodów

Usuwanie pojazdów z jezdni po kolizji jest dopuszczalne przez prawo o ruchu drogowym.

Warto dla własnej ochrony wykonać zdjęcie miejsca kolizji i samochodów biorących w niej udział, ponieważ w przypadku wątpliwości co do winy może być to jedyny dowód w sprawie. Kolizja nie jest codzienną sytuacją przez co wywołuje niemałe emocje wśród kierujących. Niektórzy w wyniku stresu wywołanego niespodziewaną sytuacją zapominają że usuwanie pojazdów mogło by być korzystne dla ogółu.. Blokowanie drogi czy nawet jednego pasa ruchu może być niebezpieczne. Dodatkowo potęguje zjawisko powstawania korka drogowego nawet na drodze o przeciętnym natężeniu ruchu. Wielu kierowców przejeżdżających przez miejsce wypadku niepotrzebnie zwalnia (a nawet zatrzymuje się!) oglądając uszkodzone pojazdu. Taka postawa często powoduje ogromne zatory drogowe.

Będąc uczestnikiem kolizji w myśl obowiązujących przepisów można usunąć pojazdy w bezpiecznie miejsce. Często kierowcy mający wątpliwości co do sprawcy kolizji pozostawiają pojazdy na drodze i blokują innych kierowców do czasu przyjazdu policji. W takich sytuacjach wystarczy kilka zdjęć zrobionych smartfonem. Po drobnej stłuczce i dokumentacji zdjęciowej usuwanie pojazdów jest wskazane. W przypadku kiedy jeden z kierujących bierze winę na siebie i sprawę można załatwić między między sobą nie ma konieczności wzywania policji.

Największe ryzyko w zimie.

Do największej liczby kolizji dochodzi w okresie zimowym szczególnie w pierwszych dniach opadów śniegu. Każdy kierowca może zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w kolizji poprzez zastosowanie opon zimowych które są przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Opona zimowa daje lepszą przyczepność i może skrócić na śniegu drogę hamowania o 25% w porównaniu do opony letniej. Usuwanie pojazdów z drogi w zimie powinno odbywać jeszcze z większą dbałością z uwagi na utrudnione i niebezpieczne warunki drogowe.

Symulator zderzeń jest urządzeniem na którym można sprawdzić przeciążenie podczas kolizji z prędkością 10 km/h. Uderzenie w stałą przeszkodę przy takiej prędkości nie jest przyjemnym odczuciem dla kierowcy i pasażerów. Symulator dachowania symuluje kolizję podczas której doszło do rolowania samochodu. Prawidłowo zapięte i dociągnięte pasy bezpieczeństwa zwiększają szanse na bezpieczne wyjście z nietypowej sytuacji drogowej. Symulator przeciążeń pozwala na sprawdzenie dużych wartości sięgających nawet 3G. Takie urządzenie jest wykorzystywane przez kierowców wyścigowych, pilotów myśliwców wojsko i służby specjalne.